Lotnictwo na Pomorzu Zachodnim

Książka „Lotnictwo na Pomorzu Zachodnim” okazała się hitem, dlatego… wraca do sprzedaży! Ty również musisz ją mieć! Dlaczego? Przeczytaj opinię Przemka, sympatyka lotnictwa i naszego pikniku – ona na pewno Cię przekona!

„Książka bardzo mi się podobała. Dużo bardzo ciekawych informacji, których nie znajdzie się nawet na internecie. Prawdę mówiąc to nie myślałem że Zachodniopomorskie ma tyle wspólnego z lotnictwem.”

1_Ksiazka-s1

Dane szczegółowe:

Tytuł: Lotnictwo na Pomorzu Zachodnim
Autorzy: Czesław Staniewicz, Jerzy Wikło, Wiesław Jaszczyński
Format: A4
Stron: 448
Cena: 100 zł

Opis:

Książka „Lotnictwo na Pomorzu Zachodnim” została napisana nie przez zawodowych historyków ani przez wybitnych pisarzy. Jej twórcami są pasjonaci lotnictwa – osoby, które związały z awiacją całe swoje życie. Autorzy poświęcili jej swoje serce, zapał, młodość i czas. Bez cienia przesady można powiedzieć, że przyczynili się do odbudowy polskiego lotnictwa, które w okresie międzywojennym plasowało się w światowej czołówce. Myśl przewodnia książki, którą stanowi zapis dziejów lotnictwa na Pomorzu Zach. od ich początków po XXI wiek, została przedstawiona w sposób przystępny i zrozumiały. Publikacja powstawała kilka lat. Jej autorzy zadali sobie wiele trudu i dociekań, by na podstawie skąpych materiałów (często wycinków prasowych, wspomnień, zdjęć i pamiątek pilotów Aeroklubu Szczecińskiego) powstała pełna monografia. Mimo skromnej dokumentacji, nie angażując się w zawirowania polityczne, skomponowali książkę, która oddaje atmosferę w powojennym lotnictwie.

Zespół autorów to „Ludzie lotnictwa”:

Dr Wiesław Jaszczyński (ur. w 1930 r.) – lekarz, specjalista chorób tropikalnych. Pilot szybowcowy i samolotowy. Prezes Aeroklubu Polskiego i Aeroklubu Szczecińskiego. Lekarz ekip samolotowych pracujących w Afryce. Jako lider prowadził samoloty dostarczane z Polski do krajów Afryki Północnej. Honorowy Członek Międzynarodowej Federacji Lotnictwa (FAI).

Mgr inż. Czesław Staniewicz (ur. w 1935 r.) – pilot szybowcowy i samolotowy. Zapalony lotnik od dzieciństwa: od modelarstwa, poprzez sport szybowcowy i samolotowy, do uzyskania licencji zawodowego pilota samolotowego. Zawodowo związany z gospodarką morską Szczecina. Przez 20 lat szef produkcji w Stoczni Remontowej „Parnica”, kolejne 20 lat pracownik techniczno-dydaktyczny Akademii Morskiej w Szczecinie.

Mjr Jerzy Wikło (ur. w 1930 r., zm. w 2013 r.) – pilot szybowcowy i samolotowy, oficer Ludowego Wojska Polskiego. Latał na odrzutowych samolotach bojowych typu MiG. Kierownik Aeroklubu Szczecińskiego. Organizator sportowego życia samolotowego. Twórca grupy akrobacji samolotowej na Pomorzu Zachodnim., autor wielu jej sukcesów na zawodach w kraju i za granicą.